PULE ME ORIZ NE NJE MENYRE TE LEZETSHME

AuthorgatuajshqipCategory
Yields1 Serving
 1 pulë
 oriz
 vaj ulliri
 2 lugë gjelle gjalpë
 1 lugë qaji krip
 piper i zi
 2 thelba hudhre
 degza trumze
 gjethe dafine
 rigon i freskët (origano)
 2 qepë dhe karrota të grira në mikser
 2 l ujë
1

Si fillim mishin e pules (te coptuar) e kriposim me pak kripe, me pas e skuqim ne njeren nga tenxheret me pak vaj ulliri.

2

Shtojme gjalpin, kripen, qepet, karrotat, hudhren, trumzen, gjethet e dafines dhe rigonin e fresket. Keto bashke i kaverdisim rreth 10-15 min me pas shtojme 2L uje. I leme ne zjarr sa mishi te zihet mire.

3

Ne nje tave shtojme nje mase oriz dhe 2 masa nga kengu I pules (dmth 1 me 2).

4

Shtojme mishin dhe I fusim ne furre ne temp. 230 grade sa lengu te thahet.

5

Pasi I heqim nga furra e trazojme orizin mire, I mbulojme dhe e leme ashtu deri kur ta konsumoni, keshtu orizi zbutet edhe me mire dhe behet me I shijshem.

Ingredients

 1 pulë
 oriz
 vaj ulliri
 2 lugë gjelle gjalpë
 1 lugë qaji krip
 piper i zi
 2 thelba hudhre
 degza trumze
 gjethe dafine
 rigon i freskët (origano)
 2 qepë dhe karrota të grira në mikser
 2 l ujë

Directions

1

Si fillim mishin e pules (te coptuar) e kriposim me pak kripe, me pas e skuqim ne njeren nga tenxheret me pak vaj ulliri.

2

Shtojme gjalpin, kripen, qepet, karrotat, hudhren, trumzen, gjethet e dafines dhe rigonin e fresket. Keto bashke i kaverdisim rreth 10-15 min me pas shtojme 2L uje. I leme ne zjarr sa mishi te zihet mire.

3

Ne nje tave shtojme nje mase oriz dhe 2 masa nga kengu I pules (dmth 1 me 2).

4

Shtojme mishin dhe I fusim ne furre ne temp. 230 grade sa lengu te thahet.

5

Pasi I heqim nga furra e trazojme orizin mire, I mbulojme dhe e leme ashtu deri kur ta konsumoni, keshtu orizi zbutet edhe me mire dhe behet me I shijshem.

PULE ME ORIZ NE NJE MENYRE TE LEZETSHME