Si te gatuani trileqe te lehte, te shpejte dhe super te shijshme me shume pak perberes!

Nëse jeni në kërkim të një recete të shpejtë, të lehtë dhe super të shijshme për trileqe me shumë pak përbërës, at'her kjo është receta e duhur për ju.

AuthorgatuajshqipCategoryDifficultyBeginner

Yields1 Serving
Prep Time5 minsCook Time15 minsTotal Time20 mins

 8 vezë
 10 lugë sheqer
 13 lugë miell
 1 litër qumësht
 pluhur për pjekje
 sheqer pluhur
 ajkë të ëmbël
 krem karramel

1

I ndajme te kuqet e vezeve nga te bardhat ne dy ene te thella. Rrahim me mikser per rreth 5 minuta te verdhat e vezeve me 5 luge sheqer deri te behet nje mase konsistente. Ne ene tjeter rrahim te bardhat e vezeve me pjesen tjeter te sheqerit dhe sheqer vaniljen derisa masa te behet ne forme shllagu (e ktheni enen permbyse nese shllagu nuk bie nga ena, atehere eshte gati).

2

E perziejme masen e te verdhave te vezeve me ato te bardhat duke e perzier ngadal me nje spatul kuzhine. Pastaj hedhim miellin bashke me pluhurin per pjekje nga pak duke e perzier me spatul nga poshte lart ne menyre qe masa e krijuar te kete ajer (ky eshte nje truk qe patishpanja te del e bute pambuk). Masen e krijuar e hedhim ne tepsi me madhesi te mesme te ciles ia kemi vendosur letren e kuzhines.

3

E pjekim per 15-20 min ne 180 grade, pastaj per 20-25 min tjera e rrisim temperaturen ne 200 grade. E testojme paraprakisht a eshte pjekur me shkopinje druri. Gjysmen e ajkes se embel (hoplen) e hedhim ne tepsi, pastaj patispanjen e kthejme permbyse ne tepsi, e shpojme me shkopinje per ta bere me te lehte perthithjen e qumshtit. Pjesen e mbetur te ajkes e perziejme me qumshtin dhe ashtu gjersa patispanja eshte e nxehte ia hedhim ne menyre te njetrajtshme.

4

Nese iu duket qe patispanja ka nevoje per meshume qumesht atehere mund ti shtoni meshume. Per fund e lyeni me krem karramel dhe e fusni ne frigorifer per 2 ore.

Ingredients

 8 vezë
 10 lugë sheqer
 13 lugë miell
 1 litër qumësht
 pluhur për pjekje
 sheqer pluhur
 ajkë të ëmbël
 krem karramel

Directions

1

I ndajme te kuqet e vezeve nga te bardhat ne dy ene te thella. Rrahim me mikser per rreth 5 minuta te verdhat e vezeve me 5 luge sheqer deri te behet nje mase konsistente. Ne ene tjeter rrahim te bardhat e vezeve me pjesen tjeter te sheqerit dhe sheqer vaniljen derisa masa te behet ne forme shllagu (e ktheni enen permbyse nese shllagu nuk bie nga ena, atehere eshte gati).

2

E perziejme masen e te verdhave te vezeve me ato te bardhat duke e perzier ngadal me nje spatul kuzhine. Pastaj hedhim miellin bashke me pluhurin per pjekje nga pak duke e perzier me spatul nga poshte lart ne menyre qe masa e krijuar te kete ajer (ky eshte nje truk qe patishpanja te del e bute pambuk). Masen e krijuar e hedhim ne tepsi me madhesi te mesme te ciles ia kemi vendosur letren e kuzhines.

3

E pjekim per 15-20 min ne 180 grade, pastaj per 20-25 min tjera e rrisim temperaturen ne 200 grade. E testojme paraprakisht a eshte pjekur me shkopinje druri. Gjysmen e ajkes se embel (hoplen) e hedhim ne tepsi, pastaj patispanjen e kthejme permbyse ne tepsi, e shpojme me shkopinje per ta bere me te lehte perthithjen e qumshtit. Pjesen e mbetur te ajkes e perziejme me qumshtin dhe ashtu gjersa patispanja eshte e nxehte ia hedhim ne menyre te njetrajtshme.

4

Nese iu duket qe patispanja ka nevoje per meshume qumesht atehere mund ti shtoni meshume. Per fund e lyeni me krem karramel dhe e fusni ne frigorifer per 2 ore.

Trileqe

Receta per trileqe te lehte, te shpejte dhe super te shijshme me shume pak perberes