Si të përgatisni Supë kremoze me kos?- lehtë dhe shpejtë!

E fresket, e lehte dhe e shijshme!

AuthorgatuajshqipCategory

Yields1 Serving

 2 vezë
 2 gota kos
 3 lugë vaj
 3 lugë gjalpë
 5 lugë miell
 750 ml lëngë mishi
 4 thelb hudhre
 kripë
Toppings: Majdanoz dhe Gjalpë me spec të kuq pluhur

Nese keni gati leng mishi pergatitet shume shpejt.
1

Rrahim 2 veze, shtojme 2 gota kos dhe i trazojme mire. Ne nje tenxhere shtojme 3 luge vaj ulliri e 3 luge gjalpe, shtojme 5 luge miell dhe e kaverdisim per rreth 5 min.

2

Shtojme 750ml leng mishit e kulluar (3 gota uji). I trazojme mire, shtojme 4 thelb hudhra te shtypura. I leme ne zjarr sa trashet lengu duke I trazuar vazhdimisht me tel kuzhine.

3

Ndalim nxehtesine dhe shtojme perzierjen e kosit me veze, me ngadale duke e trazuar vazhdimisht qe te mos priten vezet. Ndezim nxehtesine dhe e leme ne zjarr edhe 10 min tjera duke e trazuar vazhdimisht!

4

Shtojme kripen, majdanoz te grire. Ne fund shtojme pak gjalp te nxehte te perzier paraprakisht me spec te kuq pluhur dhe fara speci djeges.

Ju befte mire nese e provoni!

Ingredients

 2 vezë
 2 gota kos
 3 lugë vaj
 3 lugë gjalpë
 5 lugë miell
 750 ml lëngë mishi
 4 thelb hudhre
 kripë
Toppings: Majdanoz dhe Gjalpë me spec të kuq pluhur

Directions

Nese keni gati leng mishi pergatitet shume shpejt.
1

Rrahim 2 veze, shtojme 2 gota kos dhe i trazojme mire. Ne nje tenxhere shtojme 3 luge vaj ulliri e 3 luge gjalpe, shtojme 5 luge miell dhe e kaverdisim per rreth 5 min.

2

Shtojme 750ml leng mishit e kulluar (3 gota uji). I trazojme mire, shtojme 4 thelb hudhra te shtypura. I leme ne zjarr sa trashet lengu duke I trazuar vazhdimisht me tel kuzhine.

3

Ndalim nxehtesine dhe shtojme perzierjen e kosit me veze, me ngadale duke e trazuar vazhdimisht qe te mos priten vezet. Ndezim nxehtesine dhe e leme ne zjarr edhe 10 min tjera duke e trazuar vazhdimisht!

4

Shtojme kripen, majdanoz te grire. Ne fund shtojme pak gjalp te nxehte te perzier paraprakisht me spec te kuq pluhur dhe fara speci djeges.

Ju befte mire nese e provoni!
SUPE KREMOZE ME KOS