PRESH ME PATATE, ORIZ DHE MISH VICI

Yields1 Serving
 vaj ulliri
 1 qepë e grirë imët
 3 qepë të grirë në rrathë të trashë
 2 patate
 1 lugë gjellë, salcë speci apo domate
 1 filxhan kafeje oriz
 1 grusht bizele
 2 thelba hudhre
 degza trumze dhe gjethe dafine
 piper i zi
 300 g mish viçi i zier më parë
 700800 ml lëng mishi me krip
1

Si fillim ne nje tenxhere shtojme vaj ullirin bashke me qepen, piperin e zi dhe 300g mish vici.

2

I kaverdisim per 5-6 min, me pastaj shtojme preshin, patatet e prera ne kubike dhe keto I kaverdisim per 7-8 min me kujdes.

3

Shtojme salcen, I kaverdisim edhe pak dhe me pas shtojme bizelet dhe orizin (orizin e lare).

4

Shtojme 2 thelb hudher, degezat e trumzes, gjethet e dafines dhe lengun e mishit.

5

I leme te zihen ne zjarr te avashte sa perimet te jene gati dhe orizi ajkoset.

Ju bëftë mirë!

Ingredients

 vaj ulliri
 1 qepë e grirë imët
 3 qepë të grirë në rrathë të trashë
 2 patate
 1 lugë gjellë, salcë speci apo domate
 1 filxhan kafeje oriz
 1 grusht bizele
 2 thelba hudhre
 degza trumze dhe gjethe dafine
 piper i zi
 300 g mish viçi i zier më parë
 700800 ml lëng mishi me krip

Directions

1

Si fillim ne nje tenxhere shtojme vaj ullirin bashke me qepen, piperin e zi dhe 300g mish vici.

2

I kaverdisim per 5-6 min, me pastaj shtojme preshin, patatet e prera ne kubike dhe keto I kaverdisim per 7-8 min me kujdes.

3

Shtojme salcen, I kaverdisim edhe pak dhe me pas shtojme bizelet dhe orizin (orizin e lare).

4

Shtojme 2 thelb hudher, degezat e trumzes, gjethet e dafines dhe lengun e mishit.

5

I leme te zihen ne zjarr te avashte sa perimet te jene gati dhe orizi ajkoset.

Ju bëftë mirë!
PRESH ME PATATE, ORIZ DHE MISH VICI