Trileqe

AuthorgatuajshqipCategoryDifficultyBeginner
Yields1 Serving
Prep Time5 minsCook Time15 minsTotal Time20 mins
 8 vezë
 10 lugë sheqer
 13 lugë miell
 1 litër qumësht
 pluhur për pjekje
 sheqer pluhur
 ajkë të ëmbël
 krem karramel
1

I ndajme te kuqet e vezeve nga te bardhat ne dy ene te thella. Rrahim me mikser per rreth 5 minuta te verdhat e vezeve me 5 luge sheqer deri te behet nje mase konsistente. Ne ene tjeter rrahim te bardhat e vezeve me pjesen tjeter te sheqerit dhe sheqer vaniljen derisa masa te behet ne forme shllagu (e ktheni enen permbyse nese shllagu nuk bie nga ena, atehere eshte gati).

2

E perziejme masen e te verdhave te vezeve me ato te bardhat duke e perzier ngadal me nje spatul kuzhine. Pastaj hedhim miellin bashke me pluhurin per pjekje nga pak duke e perzier me spatul nga poshte lart ne menyre qe masa e krijuar te kete ajer (ky eshte nje truk qe patishpanja te del e bute pambuk). Masen e krijuar e hedhim ne tepsi me madhesi te mesme te ciles ia kemi vendosur letren e kuzhines.

3

E pjekim per 15-20 min ne 180 grade, pastaj per 20-25 min tjera e rrisim temperaturen ne 200 grade. E testojme paraprakisht a eshte pjekur me shkopinje druri. Gjysmen e ajkes se embel (hoplen) e hedhim ne tepsi, pastaj patispanjen e kthejme permbyse ne tepsi, e shpojme me shkopinje per ta bere me te lehte perthithjen e qumshtit. Pjesen e mbetur te ajkes e perziejme me qumshtin dhe ashtu gjersa patispanja eshte e nxehte ia hedhim ne menyre te njetrajtshme.

4

Nese iu duket qe patispanja ka nevoje per meshume qumesht atehere mund ti shtoni meshume. Per fund e lyeni me krem karramel dhe e fusni ne frigorifer per 2 ore.

Ingredients

 8 vezë
 10 lugë sheqer
 13 lugë miell
 1 litër qumësht
 pluhur për pjekje
 sheqer pluhur
 ajkë të ëmbël
 krem karramel

Directions

1

I ndajme te kuqet e vezeve nga te bardhat ne dy ene te thella. Rrahim me mikser per rreth 5 minuta te verdhat e vezeve me 5 luge sheqer deri te behet nje mase konsistente. Ne ene tjeter rrahim te bardhat e vezeve me pjesen tjeter te sheqerit dhe sheqer vaniljen derisa masa te behet ne forme shllagu (e ktheni enen permbyse nese shllagu nuk bie nga ena, atehere eshte gati).

2

E perziejme masen e te verdhave te vezeve me ato te bardhat duke e perzier ngadal me nje spatul kuzhine. Pastaj hedhim miellin bashke me pluhurin per pjekje nga pak duke e perzier me spatul nga poshte lart ne menyre qe masa e krijuar te kete ajer (ky eshte nje truk qe patishpanja te del e bute pambuk). Masen e krijuar e hedhim ne tepsi me madhesi te mesme te ciles ia kemi vendosur letren e kuzhines.

3

E pjekim per 15-20 min ne 180 grade, pastaj per 20-25 min tjera e rrisim temperaturen ne 200 grade. E testojme paraprakisht a eshte pjekur me shkopinje druri. Gjysmen e ajkes se embel (hoplen) e hedhim ne tepsi, pastaj patispanjen e kthejme permbyse ne tepsi, e shpojme me shkopinje per ta bere me te lehte perthithjen e qumshtit. Pjesen e mbetur te ajkes e perziejme me qumshtin dhe ashtu gjersa patispanja eshte e nxehte ia hedhim ne menyre te njetrajtshme.

4

Nese iu duket qe patispanja ka nevoje per meshume qumesht atehere mund ti shtoni meshume. Per fund e lyeni me krem karramel dhe e fusni ne frigorifer per 2 ore.

Trileqe